co daje joga
photo by @pastapleton @Surf.Cascais

Co daje joga? Joga przede wszystkim nauczyła mnie słuchać mojego ciała i motywuje mnie by pracować z nim, a nie przeciw niemu. Nigdy nie miałam zbyt wielkiej świadomości tego, jak czuje się moje ciało lub co chce mi powiedzieć. Nie zauważyłam, jak stres wpływa na moje ciało, ani ile napięcia utrzymywało się w nim. 

Często mówi się nam na zajęciach, abyśmy obserwowali swoje ciało w danej pozie, poczuli co dzieje się z nim, obserwowali powstające fizyczne odczucia. Dało mi to świadomość siebie, której wcześniej nie miałem. Połączenie, które odczuwam z moim ciałem, poprawiło się w sposób, o którym nigdy nie myślałam, że jest możliwe, co tylko podsyciło moje pragnienie, by traktować siebie w sposób kochający i zdrowy.

 Szacunek do siebie samej

Podczas praktyki jogi bardzo mocno skupiamy się na naszym ciele oraz umyśle.  To chyba największa różnica pomiędzy jogą a innymi sportami, gdzie głównie skupiamy się na wykonywaniu określonych ruchów. Praktykując jogę zaczynamy dostrzegać pewną bliskość jaka tworzy się pomiędzy umysłem a ciałem. Stajemy się bardziej świadomi siebie i naszego ciała. Zaczynamy dostrzegać wszelkie zachodzące zmiany. Zwiększa się świadomość tego jak bardzo potrzebujemy równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym. Po pewnym czasie pojawia się potrzeba zmiany odżywiania, aby wzmacniać nasz organizm i dostarczać tego czego potrzebuje.  Zaczynają zachodzić zmiany na różnych poziomach i obszarach naszego życia poprawiając tym samym jego jakość. Praktyka jogi uczy szacunku do siebie dając wewnętrzny spokój i dystans do rzeczy dziejących się wokół nas.

Autentyczność

Joga uczy nas, aby być wiernymi sobie. Na macie staramy się być prawdziwym wyrazem naszej wewnętrznej natury. Praktykując autentyczność (która jest podstawą praktyki jogi), uczymy się słuchać naszego ciała i szanować to, o co nas prosi w danym momencie. Jest to praktyka, która uczy nas dostrajać się i odpowiednio reagować, niezależnie od tego, co robią inni.  W drodze do najbardziej autentycznej JA, joga dała mi siłę, by nie tylko odkryć kim naprawdę jestem na macie, ale także dała mi pewność siebie i swobodę bycia tą osobą również poza matą.

wpływ jogi na zdrowie
photo by @pastapleton @Surf.Cascais

 Autorefleksja

Joga jest platformą do obserwacji twoich zachowań, działań, uczuć i myśli oraz tego, jak służą tobie lub wpływają na innych. Obserwując mentalne wzorce pojawiające się na macie, często są synonimami tego, co pojawia się poza matą w twoim życiu. Niektóre pozycje mogą być wyzwaniem, możesz stracić równowagę i upaść lub po prostu nie chcesz zrobić z siebie głupca. Częścią praktykowania jogi jest rozpoznanie tych lęków, które powstrzymują cię i pozwolenie im odejść, abyś mógł się rozwijać i iść do przodu. To nie tylko pogłębia twoje zaufanie do siebie, ale jest to niesamowite narzędzie do poprawy jakości twoich myśli i życia.

Połączyła mnie z moim wewnętrznym dzieckiem

Niezależnie od tego, czy siedzisz w pozie dziecka czy szczęśliwym dziecku, jest coś w jodze dziecinnego. To prawie jak gra między umysłem a ciałem, aby poszerzyć i przetestować swoje granice. To pozwala twojemu dziecięcemu ja samemu pójść naprzód i pomóc ci uwolnić się od ograniczeń, które stworzyłeś w swoim dorosłym umyśle, zarówno w swojej praktyce, jak i w codziennym życiu, a także dodając odrobinę zabawy i beztroskiej natury do swojego życia.

co daje joga
photo by @pastapleton @Surf.Cascais

Co daje joga? Spróbuj, aby doświadczyć tego samego

Wpływ jogi dostrzegam w wielu obszarach. Jest to dla mnie sposób na osiągnięcie równowagi emocjonalnej, a także cielesnej, ponieważ joga dba także o nasze zdrowie o czym pisałam już w tym wpisie WPŁYW JOGI NA NASZE ZDROWIE I SAMOPOCZUCIE. Bez wahania mogę przyznać, że joga jest częścią mojego stylu życia. Bo czemu nie, skoro niesie ze sobą tyle dobrego dla nas samych. 

photo by @pastapleton @Surf.Cascais

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.