jak spać

Efektywny sen pozwala zregenerować ciało i umysł. W najgłębszej fazie snu zwanej REM zachodzą najbardziej naprawcze i relaksujące procesy. Sen wspomaga przyswajanie informacji, regeneruje ciało po intensywnym wysiłku fizycznym lub intelektualnym, wpływa pozytywnie na naszą psychikę, koncentrację i zdrowie. Warto zadbać o prawidłową jakość snu, ale…

Wszyscy doświadczamy trudności ze snem na pewnym etapie naszego życia. Słaba jakość snu może być przyczyną stresu, niepokoju, drażliwości, braku koncentracji, niskiej energii, wahań nastroju i może ostatecznie doprowadzić do wypalenia. Spokojna noc odgrywa ogromną rolę w regulowaniu naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. 

Jeśli masz problemy ze snem od dłuższego czasu, nadszedł czas na podjęcie pewnych działań. Poniżej zebrałam listę prostych wskazówek, które poprawią jakość Twojego snu, a także samopoczucie, czyli

Jak spać, aby się wyspać?

TRENINGI

Nie ćwicz późno w nocy (ale ćwicz) – wieczorne treningi utrudniają twojemu ciału odprężenie, gdyż w trakcie wysiłku uwalniane są endorfiny oraz kortyzol, które nakręcają organizm do działania. Spróbuj wykonać ostatni trening około 19:00. Przed snem możesz zażyć suplement o nazwie ashwagandha o działaniu wyciszającym i niwelującym stres. Więcej informacji o tym genialnym składniku znajdziesz TUTAJ.

KOFEINA

Ogranicz spożycie kofeiny. Biorąc pod uwag, że kofeina może być aktywna w naszym organizmie 8 godzin, wypij ostatnią filiżankę max do godziny 14. Pamiętaj, że większość herbat zawiera również kofeinę i pobudzającą taninę. Trzymaj się tych, które wyraźnie mówią „bezkofeinowa”. Herbata rumiankowa jest uważana za świetnego induktora snu. Wypij filiżankę 30 minut przed pójściem spać.

CYFROWY DETOX

Poza tworzeniem ogólnego niepokoju i mówieniem mózgowi, by „nie zasypiał”, niebieskie światło ekranów mogą zaburzyć produkcję melatoniny (hormon snu), co skutkuje mniejszą ilością snu. Sypialnia powinna mieć ścisłą politykę „no-phones”. Unikaj korzystania z komputera czy smartfona minimum godzinę przed snem. A jeśli już musisz- zainstaluj aplikację niwelującą emisję niebieskiego światła np. Blue Light Filter – Night Mode, Night Shift.

SYPIALNIA TYLKO DO ODPOCZYNKU

Nie pracuj w swojej sypialni, a zwłaszcza w łóżku. Zrelaksuj się przed snem – za pomocą ciepłej kąpieli / prysznica, dobrej książki lub medytacji. „Skanowanie ciała” to doskonały sposób na rozluźnienie mięśni. Medytacje z prowadzonym skanowaniem ciała można znaleźć w aplikacji Insight Timer.

REGULARNOŚĆ

Staraj się kłaść spać i budzić się mniej więcej o tej samej porze, aby stworzyć spójny wzór snu. Dzięki temu organizm regularnie będzie odtwarzał fazy snu, które są niezmiernie ważne dla regeneracji naszego organizmu.

jak spać, aby się wyspać

ŚWIATŁO I DŹWIĘKI

Upewnij się, że masz dostęp do światła dziennego przez cały dzień, ponieważ pomaga to w produkcji melatoniny w nocy. Po kolacji przyciemnij światła w salonie lub sypialni, aby twoje ciało dostosowało się do nocy. Kładąc się spać wyciemnij pomieszczenie. Upewnij się, że zasłony lub rolety blokują światło uliczne lub księżycowe. Jeśli w ciemności nie widzisz własnej ręki, oznacza to, że pomieszczenie jest odpowiednio wyciemnione. Nawet najmniejsza nuta światła może zepsuć uwalnianie melatoniny. Możesz ewentualnie wspomóc się opaską na oczy. Pamiętaj, że równie ważne jest odcięcie się od źródła hałasu. Każdy dźwięk jest rejestrowany przez nasz mózg, nawet w trakcie snu, utrudniając prawidłowy wypoczynek.

ALKOHOL

Nawet niewielka ilość alkoholu potrafi rozregulować cykl snu i utrudnić proces wejścia w fazę rem. 

Jak spać, aby się wyspać?

Jak widać istnieją proste sposoby, które pozwolą na efektywniejszy sen. Warto zadbać o dobrą jakość snu, ponieważ dobrze zregenerowany organizm pozwoli nam na lepsze wykorzystanie dnia, bycie szczęśliwszym i bardziej zorganizowanym.

2 thoughts on “Jak spać, aby się wyspać? Poznaj 7 wskazówek”

    1. mam tak samo. Idealnie sprawdza się w telefonie opcja night shift, która redukuje niebieskie światło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.