jak wybrać matę do jogi

Jak wybrać matę do jogi? W ostatnim czasie jogę praktykuję coraz regularniej i częściej. Zależy mi na rozwoju i chcę uzyskiwać jak najlepsze efekty i rozwijać się. Tu nie tylko najważniejsza jest motywacja czy dobrze dobrany i wygodny ubiór. Ogromną rolę odgrywa tu mata, która jest nieodłącznym elementem jogi. Swoją pierwszą matę dostałam w prezencie i ćwiczę na niej do dzisiaj. Sprawdza się przyzwoicie, ale ze względu na to, że planuję ćwiczyć intensywniej i uczęszczać na zajęcia zaraz po pracy w centrum Warszawy, potrzebuję drugiej maty, którą będę mogła zostawić w klubie. I tu powstało pytanie jak wybrać matę do jogi?

Rozpoczęłam więc rozeznanie dostępnych na rynku mat, ponieważ mata macie nie równa. Dlatego warto poznać różnice pomiędzy nimi, aby znaleźć tą jedyną ukochaną. Oto kilka kryteriów wyboru:

PRZYCZEPNOŚĆ

Jest ważna przy wykonywaniu asan, ponieważ pozwala na skoncentrowaniu się na prawidłowym ułożeniu, zamiast skupianiu na rozjeżdżających się kończynach. Poziom przyczepności powinien być dostosowany również do intensywności praktyki. Gdy joga jest dynamiczna i pocą się nam ręce i stopy najlepszym wyborem jest mata wykonana z naturalnego kauczuku.

GRUBOŚĆ

Możemy spotkać się z grubościami od 1 do 6 mm. Od jej grubości zależy twardość, elastyczność i wytrzymałość maty.

  • Najbardziej uniwersalną i lubiana grubość to 3-4 mm, która zapewnia optymalną sprężystość i stabilność w trakcie wykonywania asan. 
  • Cienka mata 1-2 mm najczęściej sprawdza się w podróży z uwagi na jej lekkość i możliwość złożenia do niewielkich rozmiarów odpowiednich do spakowania. 
  • Grubość 5-6 mm zapewni nam bardzo dobrą amortyzację stawów. Twardość maty może różnić się w zależności od materiału z którego została wykonana. Grube maty są bardziej trwałe i z pewnością posłużą nam na długo, jednak jej minusem jest często waga. Grubsze maty polecane są osobom, które praktykują spokojne odmiany jogi, pilates lub techniki relaksacyjne.

WYTRZYMAŁOŚĆ I PRZYCZEPNOŚĆ

 Te dwie cechy bardzo mocno są zależne od materiału z którego zostały wykonane.

PVC to chyba najbardziej popularny materiał. Charakteryzują się dużą wytrzymałością (oczywiście tu ma wpływ jakość) i średnią antypoślizgowością, przy tym są łatwe w utrzymaniu czystości, gdyż można je po prostu wrzucić do pralki. Są też stosunkowo lekkie. Dużym minusem tego materiału jest ich sztuczność i brak biodegradowalności, co sprawia, że mata po pewnym czasie może się wykruszać.

TPE  (Thermal Plastic Elastomer- sztuczny kauczuk)- to najnowszy materiał, który staje się coraz bardziej popularny. Maty wykonane z TPA są bardzo lekkie, ale mniej trwałe od PCV. Mają bardzo dobre właściwości antypoślizgowe nawet w kontakcie z wilgocią. Struktura maty ma „zamknięte” komórki zapobiegające wnikaniu potu i brudu, dlatego też są łatwe w utrzymaniu czystości i polecane dla alergików. Ponadto TPE jest przyjazny dla środowiska- podlega recyklingowi

Kauczuk– naturalny surowiec. Maty wykonane z kauczuku są niezawodne jeśli chodzi o antypoślizgowość. Świetnie wchłaniają wilgoć i pot zapewniając idealną przyczepność. Są bardzo wytrzymałe i polecane osobom, które dynamiczne odmiany jogi. Czyszczenie mat kauczukowych może być wymagające. Dostępne są specjalne środki czyszczące, ale można taki środek przygotować również samodzielnie przygotowując roztwór w proporcji 1:1 z octu jabłkowego i wody. Minusem mat kauczukowych jest ciężar oraz zapach, który jednak ulatnia się po około 2 miesiącach

CENA

Rozglądając się za matą do jogi napotkamy się na ceny w przedziale 20-500zł. Należy pamiętać jednak, że ceny za dobrą matę zaczynają się od ok 80zł. Wszystkie te poniżej mogą nie dostarczać odpowiednich właściwości i jakości, a to może wywołać jedynie frustrację. W trakcie praktyki jogi liczy się komfort, który jest wart wyższej ceny za matę. Cena i marka często wyznaczają jakość.

WYGLĄD

Wybierając matę zwracamy uwagę nie tylko na stronę funkcjonalną. Odrobina próżności jednak nikomu jeszcze nie zaszkodziła.  Możemy spotkać się z różnorodnymi kolorami i wzorami. Moim zdaniem warto wybrać taką, która będzie miła dla naszego oka, dzięki czemu praktyka będzie jeszcze przyjemniejsza.

No dobra. Wypisałam wszystkie najważniejsze cechy, które powinny ułatwić odpowiedź na pytanie jak wybrać matę do jogi.

Pod lupę wzięłam 2 maty. To czego ja oczekuję od maty to: 

Niezawodna przyczepność, ponieważ nie lubię gdy w psie w głową w dół ślizgają się ręce i nie mogę skupić się na odpowiednim ułożeniu

Grubość 3-4mm- nie mam problemu ze stawami i obawiam się, że na grubszej macie nie uzyskam odpowiedniej stabilności w pozycjach stojących. 

Kształt– nie przepadam za zaokrąglonymi rogami (takie moje widzi mi się 

Odkształcanie– mata po rozłożeniu powinna idealnie przylegać do podłoża bez odstających rogów. Z tego powodu na cel przyjęłam maty z naturalnego kauczuku, które są cięższe i nie odkształcają się.

Jak wybrać matę do jogi? Oto moi faworyci:

Manduka eKO Lite Mat 4mm

Manduka to renomowana marka, która w swojej ofercie ma bardzo duży wybór mat o różnych parametrach. Mata eKO Lite to przede wszystkim bardzo dobra przyczepność i optymalną grubość. Jest ekstremalnie antypoślizgowa. Wykonana w 100% z naturalnego kauczuku. Maty są jedno lub dwukolorowe. Pojawiają się także edycje sezonowe w oryginalnych kolorach. Wierzchnia warstwa ma charakterystyczny wzór przypominający fakturę drzewa. Powierzchnia maty jest wykonana z kauczuku o zamkniętej strukturze komórkowej, który tworzy barierę dla bakterii, więc jest łatwa w utrzymaniu czystości. Cena to 249zł. Mata jest warta swojej ceny, szkoda jedynie, że nie jest do niej dołączony pas do przenoszenia (to dodatkowy koszt 40-80zł).

Aktualizacja: Potrzebowałam drugiej maty więc wybrałam tym razem właśnie Manduka. Opinię znajdziecie TUTAJ

jak wybrać matę do jogi
Manduka Eko Lite/ Link do mat w sklepie yogabazar.pl

Joy in me Flow 3mm

To chyba jedyna marka dostępna w Polsce, która ma tak przepiękne wzory inspirowane naturą, dla których tylko można kupić właśnie tą matę. Jednak w parze z estetyką idzie również bardzo wysoka jakość. Mata jest ekologiczna, dzięki zastosowaniu kauczuku, a wierzchnia warstwa pokryta jest warstwą mikrofibry, która zapewnia uczucie miękkości i doskonałą absorpcję. Ponadto zastosowanie mikrofibry zapewnia bardzo dobrą przyczepność i jest polecana do dynamicznych odmian jogi. Mata ma dość wysoką cenę (279zł), jednak biorąc pod uwagę jej parametry, wytrzymałość i te cudowne wzory, będę mocno rozważać jej zakup. Dodatkowo w zestawie otrzymujemy pas do przenoszenia maty.

Link do strony Joy in me

Jak wybrać matę do jogi?

Jogę praktykuję już od 2 lat i jestem coraz bardziej zaangażowana, dlatego rozważam matę przeznaczoną już dla osób bardziej zaawansowanych, dla których wytrzymałość i przyczepność jest bardzo ważną cechą. Chcę, aby mata posłużyła mi na dużej, a przyjemność z jej użytkowania przekładała się na przyjemność praktyki jogi. Dlatego skłaniam się ku macie marki Joy in me, która wydaje się być idealna. No i ten design… super, że marka Join in me ma w ofercie takie cuda.

EDIT 06/06

Obecnie posiadam obie maty: Joy in me oraz Manduka. Ich wyczerpującą recenzję możecie przeczytać tutaj:

Mata do jogi Joy in me – moja opinia

Mata do jogi Manduk Eko Lite – moja opinia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.