Kandy Sri Lanka

Kandy Sri Lanka Co warto zobaczyć? Gdzie zjeść najlepszą dosę na Sri Lance? Gdzie znaleźć nocleg? Kandy, miasto położone na wschód od Kolombo, nazywane jest kulturalną stolicą Sri Lanki. Znajduje się w niej bardzo ważna dla wyznawców buddyzmu Świątynia Zęba (Dalada Maligawa), w której przechowywany jest ząb samego Buddy. Ale to nie jedyny punkt, który trzeba zobaczyć, ponieważ Kandy ma bardzo wiele do zaoferowania.

Kandy Sri Lanka15.12.2108

Do Kandy Sri Lanka dostaliśmy się pociągiem z Kolombo na drugi dzień po przylocie. Wstaliśmy z samego rana, aby jak najwcześniej złapać pociąg. Jeszcze dzień wcześniej staraliśmy się kupić bilety na pociąg z rezerwacją, ale wszystkie miejsca zostały dużo wcześniej wykupione (we wszystkich klasach). 

Bilety można kupić godzinę przed planowanym odjazdem pociągu, ale nie wcześniej. Każde okienko ma przyporządkowaną klasę. Jeśli podejdziesz do okienka dla III klasy to od razu możesz spodziewać się informacji, że biletów nie ma i żeby przejść do okienka II klasy. Chcąc nie chcąc podeszliśmy do kasy obok, gdzie kupiłam bilety w II klasie za 280rp (ok 6 zł jeden bilet). Prawdopodobnie zapłaciliśmy więcej, ponieważ pan w kasie przekreślił oryginalną cenę na bilecie i dopisał nową doliczając tym samym swoją prowizję-  niech mu będzie. Wbiegliśmy na pero, gdzie dzięki pomocy lakijczyka od razu złapaliśmy niebieski pociąg, który odjeżdżał o 8.30. Na miejsce dotarliśmy około 11.00.

Kandy Sri Lanka
Kandy Sri Lanka
Kandy Sri Lanka

Banana Chill- polecana knajpka na tripadvisor

Po drodze do guesthousu zatrzymaliśmy się w dość znanej na tripadvaisor knajpce Banana Chill. Jedzenie smaczne (nielankijskie) i efektowe, a przy tym dość wysokie ceny, które dla budżetowych podróżników mogą być zbyt wysokie.

  • Avocado Cafe 300rp 
  • Tosty z awokado 550rp
Kandy Sri Lanka
Kandy Sri Lanka
Kandy Sri Lanka
Kandy Sri Lanka

Gdzie się zatrzymać?

Nocleg zarezerwowałam przez booking.com 17 Residence. Jak się później okazało znajdował się prawie na samym szczycie wzgórza, a po drodze mija się punkt widokowy, z którego można podziwiać całe Kandy. 

Guesthouse super, a właściciel okazał się bardzo interesującą osobą. Posiada ogromną wiedzę o Sri Lance, ponieważ zajmuje się produkcją filmów pokazujących ciekawe miejsca na wyspie i nie tylko. Bardzo dużo opowiedział nam o Kandy oraz polecił kilka ciekawych miejsc. Koszt za dobę 49 zł. Zazwyczaj szukam miejsc, gdzie jest wyjście na balkon lub taras. Nie inaczej było w tym przypadku. 

Jeśli planujesz rezerwację przez booking.com skorzystaj z poniższego linku, aby otrzymać zwrot 50zł za zrealizowaną rezerwację. Pamiętaj, że może to być dowolne miejsce, nie tylko 17 Residence (ale i tak szczerze polecam to miejsce). Poniżej podaję link:

50zł zwrotu za rezerwację na BOOKING.com

Jeszcze tego samego dnia poszliśmy się rozejrzeć po okolicy. Obowiązkowa rundka wokół jeziora Bogambara, a gdy zgłodnieliśmy zatrzymaliśmy się w Balaji Dosai, którą gorąco polecam!!! Serwują obłędne dosy. Jest to wielki cienki naleśnik z nadzieniem lub bez. Podawany z 3 różnymi dodatkami. Wypas dla bezglutenowców jak ja. Niestety było tak dobre, żę nie pamiętałam o zrobieniu zdjęcia, a szkoda, bo robiła wrażenie. Do dnia dzisiejszego nie wiem, dlaczego nigdzie później w trakcie podróży nie mogliśmy jej znaleźć :(. Ceny bardzo przystępne. Warto również zjeść tam śniadanie- np idly. Balaji znajduje się bardzo blisko świątyni.

Kandy Sri Lanka
Kandy Sri Lanka
Kandy Sri Lanka

Jezioro Bogambara

Kandy Sri Lanka
Kandy Sri Lanka
Kandy Sri Lanka
Podczas przechadzki wokół jeziora można spotkać takie gagatki – warany rzecz jasna
Kandy Sri Lanka
Kandy Sri Lanka
panorama Kandy z punktu widokowego. Po lewej stronie na najwyższym wzniesieniu widoczny jest posąg Buddy, o którym piszę poniżej.

16.12.2018 – Dzień zwiedzania

Statua Buddy Bahiravokanda Vihara- Kandy, Sri Lanka

Drugi dzień zaczęliśmy od wejścia na statuę Buddy Bahiravokanda Vihara. Praktycznie z każdego miejsca można zobaczyć górujący nad Kandy biały posąg Buddy. Można tam dostać się tuk tukiem, ale my wolimy jednak chodzić pieszo, ponieważ po drodze można spokojnie zwiedzać okolice i odkryć ciekawe miejsca.  Wejście kosztuje tylko 200 rp. Przed wejściem należy zostawić buty u pana na przechowanie (koszt ok 50 rp). Z samej góry posągu rozpościera się widok na całe Kandy. 

Kandy Sri Lanka
Kandy Sri Lanka
Kandy Sri Lanka
Kandy Sri Lanka
Kandy Sri Lanka

Kompleks świątynno-pałacowy

To na jego terenie znajduje się Świątynia Zęba, ale znajdziemy tam także wiele innych ciekawych miejsc. Wchodząc na teren przechodzi się kontrolę. Należy pamiętać o właściwym ubiorze- zakryte ramiona i kolana. W tym miejscu nie płaci się jeszcze za wejście do świątyni- wejście na teren jest bezpłatne. Możemy po prostu wejść i obejrzeć świątynię z zewnątrz. Mało kto jednak wspomina o mniejszych świątyniach znajdujących się w ramach tego samego kompleksu, a które zdecydowanie warto obejrzeć.

Świątynia Zęba Buddy. Po lewej stronie znajduje się kompleks świątynno-pałacowy

World Buddihst Museum 

Po obejżeniu kompleksu kupiliśmy bliety do Świątyni Zęba ( koszt 1500rp za osobę, czyli około 30zł) i udaliśmy się do światowego muzeum buddyzmu- World Buddihst Museum. Z biletami do Świątyni Zęba jest wstęp wolny. 

W muzeum warto kupić pamiątki tj. Obrazy na aksamicie, posążki Buddy, słonie, itp. Ceny są takie jakie powinny być, czyli niezawyżone tak jak wszędzie indziej.

Świątynia Zęba BuddyKandy, Sri Lanka

Sama Świątynia Zęba zachwyca swoim bogactwem i detalami, dlatego warto ją zobaczyć jeszcze przed ceremonią, aby uniknąć tłumów. Ceremonie odbywają się 3 razy dziennie, gdzie ta o godzinie 18 cieszy się największą popularnością, dlatego warto wcześniej obejrzeć świątynię, bez tłumów i ścisku.

wieczorna ceremonia

Świątynia o zachodzie słońca – Kandy, Sri Lanka

Museum of the Royal Elephant

Tuż obok świątyni znajduje się muzeum poświęcone słoniowi o imieniu Radża. Bardzo mnie zaintrygowało, ponieważ dopiero w środku zrozumiałam co przede mną stoi. W budynku za szkłem stoi prawdziwy słoń tyle, że spreparowany. Królewski słoń Raja uznawany był za narodowy skarb Sri Lanki. Ponadto służył w ceremoniach przez 50 lat nosząc szkatułę ze świętym zębem Buddy. Słoń był wyjątkowy także ze względu na umaszczenie i swoją historię, dlatego pałac królewski postanowił uświetnić słonia i umieścić jego szczątki przy świątyni.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki i opisy okażą się pomocne. Jeśli masz jakiekolwiek uwagi, pytania czy dodatkowe wskazówki, pisz śmiało w komentarzu.

Tutaj znajdziesz także więcej informacji co warto wiedzieć przez podróżą na Sri Lankę 

Co warto wiedzieć przed podróżą na Sri Lankę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.