Tangalla Sri Lanka

Gdziekolwiek teraz się znajdujesz, zamknij na chwilę oczy i wyobraź sobie wymożone miejsce, w którym chciałbyś się znaleźć. Widzisz piaszczystą białą plażę ciągnącą się aż po horyzont, palmy dające błogi cień, turkusowy krystaliczny ocean, kojący szum fal? Jeśli tak, to o czym marzysz, ma nazwę – Tangalla Beach! To odpowiedź Sri Lanki na raj! 

Spędziliśmy w tym raju 5 leniwych dni spacerując wzdłuż plaży, skacząc w falach, jedząc najlepsze lankijskie potrawy, a wieczorami leżąc na miękkim rozgrzanym piasku w ciszy obserwując gwiazdy. 

Tangalla była początkowo małą wioską rybacką, a rybołówstwo nadal stanowi główny dochód wielu mieszkańców. Miejsce to bardzo ucierpiało po tsunami w 2004 r., a odbudowa była bardzo powolna. Plaże nie są pełne turystów, są bardzo spokojne.

Tangalla Sri Lanka

GDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ? Tangalla Sri Lanka

Sarath Guest House– Nocleg bardzo tani, bo wraz ze śniadaniem noc kosztowała 1800 lkr (39zł). Jak zwykle śniadania były ogromne. Do wyboru europejskie lub lankijskie. W skład lankijskiego wchodziły wielki talerz string hoppersów podanych z curry i sambalem, dzban kawy lub herbaty, świeże owoce i czasami do tego koktajl owocowy. Uwielbiam kuchnię lankijską, dlatego zawsze wybieram śniadania lankijskie.

Homestay usytuowany jest bezpośrednio przy plaży z bezpośrednim zejściem na nią. Rezerwując pokój warto wybrać ten na piętrze, ponieważ mają swój klimat, a taras otoczony jest palmami. Również pokoje są lepiej oświetlone i ogólnie wydają się przyjemniejsze. Guest house położony jest niedaleko od centrum dzięki czemu łatwo dostać się do miasteczka, gdzie można zrobić zakupy w supermarkecie lub zjeść coś w dobrej cenie. 

Jeśli planujesz rezerwację przez booking.com skorzystaj z poniższego linku, aby otrzymać zwrot 50zł za zrealizowaną rezerwację. Pamiętaj, że może to być dowolne miejsce, nie tylko Sarath Guest House. Poniżej podaję link:

50zł zwrotu za rezerwację na BOOKING.com

GDZIE ZJEŚĆ?

No właśnie- jedzenie. Przy plaży jest mnóstwo barów, gdzie serwowane są świeże ryby i owoce morza. Koszt takiego posiłku waha się od 500lkr za najprostszy smażony ryż z dodatkami, do 800-2000 za ryby owoce morza. Jeśli jednak lubisz lokalne rice&curry i chcesz rozsądnie dysponować budżetem to polecam mały lokalny bar znajdujący się przy supermarkecie Cargills Food. Mają tam chyba najlepsze rice&curry Sri Lanki. Sam bar nie wygląda zachęcająco, ale warto, oj warto. Koszt takiej porcji to zaledwie 200lkr (4,4zł). Przyznam się, że ze dwa razy brałam porcję na wynos na kolację 😀 Przy barze znajduje się także piekarnia, w której można kupić samosy i inne wypieki.

CO ROBIĆ W TANGALLA?

NIC

To jest jedna z opcji, ale na pewno nie na długo. Tangalla to według mnie idealne miejsce do chillowania po intensywnych dniach zwiedzania Sri Lanki.

PLAŻE

Plaża Tangali ciągnie się kilometrami. Jest piękna i szeroka. Każdy znajdzie swój kawałek raju na ziemi. Przy plaży można spotkać  knajpki,  gdzie można napić się zimnego soku lub coś zjeść.

Tangalla Sri Lanka
Tangalla Sri Lanka
Tangalla Sri Lanka
Tangalla Sri Lanka
Tangalla Sri Lanka
Tangalla Sri Lanka
Tangalla Sri Lanka
Tangalla Sri Lanka sunset

REKAWA TURTTLE WATCHING, Tangalla Sri Lanka

W Rekawa znajduje się chroniona część plaży, na którą przypływają żółwie by złożyć jaja. Rezerwat chroniony jest przez Turtle Conservation Project- organizację, która dba o bezpieczeństwo żółwi i ich miejsc lęgowych. 

Dojazd do Rekawy zaproponował nam host, który zorganizował kierowcę. Koszt takiej wycieczki to 800lkr za transport w dwie strony + opłata za wstęp 1000 lkr od osoby płacone na miejscu.

Trafiła nam się przepiękna noc na obserwowanie żółwi, ponieważ była pełnia księżyca (poya). Światło księżyca zjawiskowo odbijało się od piasku i wody

Oglądanie żółwi jest bardzo popularne. Na plażę wychodzi się dopiero po informacji o przybyciu żółwia. Przed wyjściem dostajemy jasne wytyczne jak się zachowywać, czego nie robić i dlaczego używane jest wyłącznie czerwone światło.

Rekawa Turttle watching

Poniżej na zdjęciu informacja czego się spodziewać i jak przebiega obserwacja żółwi.

PAREWELLA NATURAL SWIMMING POOL

Tangalla Sri Lanka

JAK DOJECHAĆ DO TANGALLA, Sri Lanka?

Do Tangalla dojechaliśmy z Ella bezpośrednim autobustem. Cała podróż trwa ok 5-6 godzin. Z Ella w kierunku Tangalla odjeżdża kilka autobusów dziennie z głównego przystanku znajdującego się na skrzyżowaniu dróg- jest to charakterystyczna duża wiata. O aktualny rozkład można zapytać w informacji znajdującej się także na skrzyżowaniu.

CZYTAJ TAKŻE – ELLA Sri Lanka- Co koniecznie trzeba zobaczyć


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.