Wokół jogi narosło sporo mitów, nieporozumień i przekłamań. W efekcie czego wiele osób trwa w przekonaniu, że joga nie jest w tanie absolutnie nic wnieść w doskonalenie ciała oprócz relaksu. Zanim całkowicie odrzucimy pomysł rozpoczęcia praktyki jogi, warto przyjrzeć się jej bliżej.
Już samo słowo „joga” dla większości osób może nasuwać skojarzenia z joginem siedzącym w bliżej nieokreślonej pozycji, medytującym wśród unoszącego się dymu orientalnych kadzideł. Cisza, relaks i spokój. A gdzie w tym wszystkim akcja?
Zastanawiając się czy są to zajęcia dla mnie można znaleźć tysiąc powodów i wymówek na nie. Poniżej postaram się rozwiać choć niektóre wątpliwości.
1. Dłuuuuugie zajęcia.
MIT. Standardowo zajęcia jogi trwają 1,5 godziny. Ktoś może powiedzieć, że to marnowanie czasu, bo przecież na zajęciach kardio wystarczy 30 minut i trening mamy z głowy… i przynajmniej można się spocić i poczuć, że się trenowało.
FAKT. Joga posiada bardzo wiele odmian, które różnią się od siebie dynamiką ćwiczeń, zakresem praktykowanych pozycji czy stopniem zaangażowania duchowego. Jeśli potrzebujesz wzmocnić ciało wybierz dynamiczną Ashtangę. Ważną kwestią jest także dobry nauczyciel, który potrafi tak wkręcić w technikę wykonywania ćwiczeń, że każda pozycja pochłania całą naszą uwagę. Dlatego rozpoczynając przygodę z jogą, jeśli jest to możliwe, warto odwiedzić kilka miejsc i wybrać to, w którym praktykowana technika najbardziej nam odpowiada i czujemy się komfortowo.
2. Joga to poważna sprawa. Nie można się śmiać i przewracać.
MIT. Na zajęciach nie wypada śmiać się i żartować. Poza tym osoby, które praktykują jogę żyją „w innym świecie” i trzeba uważać, aby nie zaburzyć ich” świętego spokoju”. Nie pasuję tam.
FAKT. Na jodze powinniśmy czuć się swobodnie i zrelaksowani. Nieudane wejście do pozycji zakończone upadkiem nie jest powodem do rozpaczy, stresu i dodatkowego napięcia. Joga wymaga od człowieka przyznania się przed samym sobą do ograniczeń własnego ciała. Dystans do siebie i odpowiednia dawka humoru są tu jak najbardziej wskazane. W jodze jest jedna bardzo ważna zasada: nigdy nie porównuj się do innych osób, bo każdy ma inne predyspozycje- skup się na własnej praktyce.
3. Joga jest nudna.
MIT. Co może być ciekawego w jodze??? Siedzisz po turecku, oddychasz i oddychasz, i oddychasz, i siedzisz, skłon…. wyprost… itp
FAKT. W jodze jest tyle do zrobienia, że nie ma absolutnie żadnych szans żeby się nudzić. Ilość asan cięgle mnie zaskakuje. Jak nauczysz się jednej rzeczy to zaczynasz doskonalić następną. A im więcej praktykujesz tym więcej chcesz praktykować. Słowa nuda nie ma nic wspólnego z jogą.
4. Joga jest dla powolnych ludzi.
MIT. Jestem dynamiczna osobą dlatego potrzebuję energicznych zajęć wymagających sprawności i kondycji. Poza tym po całym dniu pracy potrzebuję „wyżyć się”.
FAKT. Joga jest dla silnych osobowości. Możesz być wolny, możesz być szybki, a joga i tak pokaże ci, że nie o to w życiu ( i w niej samej) chodzi. Joga jest nie tylko dla osób z natury spokojnych i opanowanych. Po całym dniu pracy jesteśmy naładowani adrenaliną, więc zajęcia na siłowni wcale nie pomogą nam zrelaksować się we właściwy sposób. Wręcz przeciwnie- doładują nas dodatkową dawką adrenaliny!. Przyznać się, kto miał problemy ze snem po wieczornym treningu? No właśnie. Praktyka jogi oprócz tego, że pozwoli nam na wyciszenie się, pracę z ciałem oraz nad wytrwałością i koncentracją.To właśnie dzięki jodze możemy odzyskać równowagę po ciężkim dniu i doładować się dawką pozytywnej energii.
5. Joga jest trudna.
MIT. Wystarczy wpisać w google słowo joga i wyskakują zdjęcia abstrakcyjnych pozycji. Przecież ich wykonanie jest NIEMOŻLIWE, NIENATURALNE, NIEREALNE!
FAKT. Z pewnością temu nie można zaprzeczyć. Joga jest bardzo wymagająca, a postępy zależą od poziomu naszego zaangażowania. Pierwsze zajęcia pokazują ograniczenia naszego ciała i w żadnym wypadku ta świadomość nie powinna zniechęcić do dalszej praktyki, a wręcz przeciwnie, powinna zmotywować do pracy nad sobą. Na zajęciach nikt nie będzie od Was oczekiwać perfekcyjnego wykonania każdej asany. To ciągła praca, która przy okazji uczy cierpliwości i wytrwałości. A muszę przyznać, że pokonywanie własnych ograniczeń daje ogromna satysfakcję.
Podejmując decyzje o rozpoczęciu praktyki jogi warto wziąć pod uwagę przede wszystkim pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Zaczynając np. od naszego kręgosłupa, który nie ma z nami lekko. Choć jest naszą życiową podporą, nie traktujemy go z należytą uwagą. Ciągłe napięcia, siedzący tryb pracy, brak ruchu często powodują dyskomfort w dolnym odcinku pleców. Joga wpływa pozytywnie na kręgosłup, dzięki temu że zwiększa siłę mięśni i ścięgien, oraz sprawia, że mięśnie są bardziej rozciągnięte i elastyczne.
Ponadto regularna praktyka usprawnia ciało oraz zwiększa jego świadomość. Dla zapracowanych osób, żyjących intensywnie jest skutecznym sposobem na stres. W przeciwieństwie do sportów siłowych, które dostarczają dodatkowych bodźców po intensywnym dniu pracy, joga rozluźnia, relaksuje i wycisza organizm, dodając energii na pozostałą część dnia.
Niezależnie co chcemy osiągnąć z pomocą jogi, jej praktyka niesie ze sobą mnóstwo korzyści, które z kolei przekładają się na nasze codzienne życie. Jeśli zastanawiasz się czy joga jest dla Ciebie, po prostu spróbuj!